Nowości
Zadowolenie panelistów, którzy są zatrudnieni, jest wysokie – mimo kryzysu
W ciągu ostatnich dwóch lat sytuacja na rynku pracy uległa znacznej zmianie, zarówno po stronie pracodawców, jak i pracowników. Nastąpiły zmiany zarówno w popycie, jak i podaży - byliśmy więc ciekawi, ilu z was zmieniło pracę w ciągu ostatniego roku i ilu z was planuje to zrobić wkrótce. Z tego raportu dowiesz się również, jaki jest najczęstszy powód zmiany pracodawcy.
Zdecydowana większość ankietowanych zatrudnionych panelistów jest zadowolona ze swojego obecnego zatrudnienia. We wszystkich krajach jest to ponad trzy czwarte badanych. Z pracy najbardziej usatysfakcjonowani są respondenci z Czech (82%), a najmniej Węgrzy (74%).
Czesi są nie tylko najbardziej zadowoleni z pracy, ale także rzadziej niż inni zmieniali pracę w ciągu ostatniego roku – tylko 22% rozważa zmianę w przyszłości. W Bułgarii około jedna czwarta rozważa zmianę pracy, a w innych krajach około jedna trzecia. Chociaż Polacy należą do najbardziej zadowolonych z pracy, 37% pracujących rozważa zmianę pracy w przyszłym roku.
Respondenci we wszystkich krajach Europejskich Paneli Narodowych są zgodni co do najczęstszego powodu zmiany pracy. Jest to poziom płac i wskazuje go ponad połowa osób, które zmieniły lub będą zmieniać pracę. Na Węgrzech i Słowacji odpowiadają tak nawet ponad dwie trzecie badanych. Rozwój zawodowy także jest często powodem zmiany pracy i - z wyjątkiem Czech - powodem są również różne względy osobiste, takie jak zdrowie czy przeprowadzka. Motywacją do zmiany pracy bywa też bezpośredni przełożony. Swojego szefa lub przełożonego najczęściej za problem uważają Słowacy, podczas gdy opis stanowiska jest najczęściej problemem dla czeskich pracowników, w porównaniu z innymi przyczynami. Na tle innych narodów wyróżniają się również Węgrzy, dla których wyjątkowo ważnym aspektem są benefity firmowe.
Opublikowane dnia 14 paź 2022, 11:20:24