Nowości
Czy w tym roku bierzesz udział w obchodach karnawału?
Mardi Gras to świetna okazja do wyrwania się z letargu mroźnych zimowych dni, spotkania z przyjaciółmi, udziału w karnawałach lub balach, czy też przygotowania się do okresu Wielkiego Postu.
Choć sezon karnawałowy rozpoczyna się po święcie Trzech Króli, to kończy się zawsze w Środę Popielcową, która praktycznie co roku jest inną datą, zależną od daty Wielkanocy. Ten świąteczny okres prawdopodobnie wywodzi się z przedchrześcijańskich słowiańskich obchodów końca zimy.
Oprócz balów i karnawałów okres ten kojarzy się w dużej mierze z maskaradami, weselami, paradami masek i imprezami kulturalnymi. W szczególności te parady masek z dobrym jedzeniem, piciem, muzyką i tańcem cieszą się dużą popularnością wśród Was.
Przynajmniej okazjonalnie prawie połowa z Was uczestniczy w takim wydarzeniu jak "Mardi Gras" czy lutowy karnawał. Spośród wszystkich krajów ENP, święto to jest najbardziej popularne w Polsce, gdzie aż 49% naszych panelistów uczestniczy w nim przynajmniej okazjonalnie. Z kolei najmniej popularne jest na Węgrzech (39%).
W tym roku w podobnej imprezie planuje wziąć udział 18% z Was. Najwięcej osób w Polsce (22%) i na Słowacji (23%), podczas gdy tylko 13% Węgrów i 14% Bułgarów planuje wziąć udział w lutowym karnawale w tym roku. Czesi są gdzieś pośrodku ze swoim 19% udziałem.
Zastanawialiśmy się, jakie maski karnawałowe/maskaradowe są dla Was najbardziej atrakcyjne i po które najchętniej sięgnęlibyście przy tej okazji.
We wszystkich krajach ENP bardzo popularne są maski zwierząt lub postaci z bajek, a zwłaszcza maski aniołów, diabłów czy czarownic.
Po maskę zwierzęcą najchętniej sięgnęliby Czesi (21%), a za atrakcyjną uznaliby ją również Bułgarzy (18%) i Polacy (14%). Z kolei najmniej masek zwierzęcych zobaczylibyśmy w karnawale na Słowacji (7%) i na Węgrzech (9%).
Na Słowacji najbardziej atrakcyjne są maski postaci z bajek (41%), podczas gdy tylko 11% Polaków skorzystałoby z takich masek.
W Bułgarii (21%) i Polsce (12%) znacznie bardziej popularne są maski tradycyjne (weneckie, szkarłatne itp.).
Najbardziej kolorowy pochód karnawałowy można zobaczyć w Polsce, gdzie preferencje różnych typów masek są bardzo wyrównane i trudno stwierdzić, który typ maski jest najbardziej popularny wśród Polaków. Wiadomo natomiast, że nie lubią oni przebierać się w maski różnych zawodów.
Czy to z maską, czy bez, z maską kupioną, wypożyczoną lub samodzielnie wykonaną, życzymy Wam dużo zabawy i radosnych przeżyć!
Źródło:
https://www.praguest.com/cz/masopust-v-praze
https://cs.wikipedia.org/wiki/Masopust
Opublikowane dnia 1 mar 2023, 15:07:57